Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Rak zaczyna się, gdy zdrowe komórki zmieniają się i rosną poza kontrolą, tworząc masę zwaną guzem. Guz może być nowotworowy lub łagodny. Guz nowotworowy jest złośliwy, co oznacza, że może rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Guz łagodny oznacza, że guz może rosnąć, ale nie będzie się rozprzestrzeniać.

O raku gruczolakowatym torbielowatym

Rak gruczołowo-torbielowaty (Adenoid cystic carcinoma, AdCC) jest rzadką formą gruczolakoraka, który jest szerokim terminem opisującym każdy nowotwór, który rozpoczyna się w tkankach gruczołowych. Ogólnie rzecz biorąc, AdCC występuje głównie w regionie głowy i szyi. Może sporadycznie występować w innych miejscach w organizmie, w tym w piersiach lub macicy kobiety. AdCC najczęściej występuje w gruczołach ślinowych, które składają się z klastrów komórek wydzielających ślinę rozproszonych w całym górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Górne drogi pokarmowe obejmują narządy i tkanki górnych dróg oddechowych, takie jak wargi, jama ustna, język, nos, gardło, struny głosowe oraz część przełyku i tchawicy. Gruczoły ślinowe są ogólnie podzielone na 2 grupy w oparciu o ich wielkość: ślinianki mniejsze i ślinianki większe. Nowotwór może rozpocząć się w następujących miejscach w tych 2 grupach:

  • Mniejsze gruczoły ślinowe
  • Podniebienie – dach jamy ustnej
  • Nosogardło – przejście powietrzne w górnej części gardła i za nosem
  • Podstawa języka – tylna trzecia część języka

Błona śluzowa jamy ustnej – wewnętrzna wyściółka jamy ustnej; znajdujące się w niej gruczoły produkują ślu

  • Krtań – skrzynka głosowa
  • Tchawica – przewód pokarmowy
  • Główne gruczoły ślinowe

Ślinianki przyuszne – największy gruczoł ślinowy znajdujący się po obu stronach twarzy, przed każdym uchem. Gruczoły podżuchwowe – znajdują się pod kością szczęki. Gruczoły podjęzykowe – znajdują się w dolnej części jamy ustnej pod językiem. Niezależnie od tego, gdzie się zaczyna, AdCC ma tendencję do rozprzestrzeniania się wzdłuż nerwów (tzw. inwazja okołonerwowa) lub poprzez krwiobieg. znajdź tutaj

Rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych w około 5% do 10% przypadków.

Jeśli rozprzestrzenia się do innej części ciała poza węzłami chłonnymi, nazywany jest rakiem przerzutowym. Najczęstszym miejscem przerzutów AdCC jest płuco. AdCC jest znany z długich okresów braku wzrostu, lub indolencji, po których następują impulsy wzrostu. Jednak u niektórych osób AdCC może zachowywać się agresywnie, co sprawia, że przebieg AdCC jest nieprzewidywalny.

Poza klasyfikacją opartą na miejscu rozpoczęcia nowotworu, AdCC jest również opisywany na podstawie tego, jak komórki nowotworowe wyglądają pod mikroskopem. Nazywa się to odmianami histologicznymi guza. Guz może być sklasyfikowany jako:

  • cylindroma, guz z komórkami w kształcie rurki
  • cribriform, guz z przerwami między komórkami, co nadaje mu wygląd sera szwajcarskiego

AdCC jest czasami klasyfikowany jako choroba gruczołu ślinowego mniejszego, mimo że może mieć początek w innych lokalizacjach. Ten przewodnik obejmuje AdCC. Dowiedz się więcej o innych typach raka ślinianek oraz innych nowotworach głowy i szyi w osobnych przewodnikach na tej stronie. U osób z AdCC mogą wystąpić następujące objawy lub oznaki. Czasami u osób z AdCC nie występują żadne z tych zmian. Lub, przyczyną objawów może być inny stan chorobowy, który nie jest rakiem.

Początkowe objawy AdCC zależą od umiejscowienia guza. Wczesne zmiany gruczołów ślinowych mogą pojawić się jako bezbolesne, zwykle wolno rosnące masy pod normalną wyściółką jamy ustnej lub skóry twarzy. Ponieważ wiele ślinianek znajduje się pod błoną śluzową jamy ustnej, gardła i zatok, guzki w tych miejscach mogą pochodzić z tego typu nowotworu. Inne objawy mogą obejmować:

Guzek na dachu jamy ustnej, pod językiem lub w dolnej części jamy ustnej

  • Nieprawidłowy obszar na wyściółce jamy ustnej
  • Drętwienie górnej szczęki, podniebienia, twarzy lub języka
  • Trudności w połykaniu
  • Chrypka
  • Tępy ból
  • Guzek lub guzek przed uchem lub pod szczęką
  • Paraliż nerwu twarzowego

Jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek zmiany, które odczuwasz, porozmawiaj z lekarzem. Lekarz zapyta, jak długo i jak często pacjent odczuwa dany objaw (objawy), a także zada inne pytania. Ma to na celu pomóc w ustaleniu przyczyny problemu, co nazywane jest diagnozą.Jeśli rozpoznano raka, łagodzenie objawów pozostaje ważną częścią opieki i leczenia raka. Może to być nazywane opieką paliatywną lub opieką wspomagającą. Często rozpoczyna się ją wkrótce po postawieniu diagnozy i kontynuuje przez cały okres leczenia. Pamiętaj, aby porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej o objawach, które odczuwasz, w tym o wszelkich nowych objawach lub ich zmianie.

Przegląd leczenia

W leczeniu raka różni lekarze często współpracują ze sobą, aby stworzyć ogólny plan leczenia pacjenta, który łączy różne rodzaje terapii. Nazywa się to zespołem multidyscyplinarnym. W skład zespołu mogą wchodzić następujący specjaliści:

  • Onkolog medyczny: lekarz, który specjalizuje się w leczeniu raka za pomocą leków
  • onkolog radioterapeuta: lekarz specjalizujący się w stosowaniu radioterapii w leczeniu raka
  • onkolog chirurgiczny: lekarz specjalizujący się w leczeniu raka za pomocą chirurgii
  • Protetyk szczękowo-twarzowy: specjalista, który wykonuje zabiegi chirurgii odtwórczej w obrębie głowy i szyi
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Navigation
Viewed

Ostatnio oglądane

Close

Quickview

Close

Kategorie

Lista polubionych

Close