Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Wśród czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi raka palenie jest jednym z najważniejszych. Jego związek z nowotworami, ale także z zawałami serca, rozedmą płuc i wieloma innymi chorobami jest obecnie potwierdzony dużą ilością dowodów naukowych.

Negatywne skutki tego nawyku znajdują również odzwierciedlenie w innych aspektach codziennego życia i każdy musi znaleźć własną motywację i własny sposób, aby móc rzucić palenie. Oto trochę do myślenia i przewodnik po dostępnych narzędziach, aby uwolnić się od tego uzależnienia.

Liczba palaczy we Włoszech i na świecie

Według danych dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia, tytoń jest odpowiedzialny za więcej zgonów na całym świecie niż alkohol, AIDS, narkotyki, wypadki drogowe, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie palenie zabija 7 milionów ludzi (ponad 6 milionów z powodu bezpośredniego spożycia, reszta z narażenia biernego). Szacuje się, że we Włoszech liczba zgonów związanych z paleniem wynosi od 70 000 do 83 000 rocznie. Należy również zauważyć, że ponad jedna czwarta ofiar palenia jest w wieku od 35 do 65 lat.

Szacuje się, że w XX wieku z tego powodu zginęło 100 milionów ludzi, a około miliarda będzie ofiarami w obecnym stuleciu, biorąc również pod uwagę postępujące i pozornie niepowstrzymane rozprzestrzenianie się tego zjawiska w krajach rozwijających się, w populacji kobiet i wśród kobiet. nastolatków.

Według danych ISTAT z 2017 r. we Włoszech jest 10,4 miliona palaczy, czyli prawie 20 procent populacji powyżej 14 roku życia. Z kolei 11,8 mln (22,6 proc.) osób może ubiegać się o tytuł byłego palacza, ponieważ potrafi rzucić nałóg od co najmniej roku.

Palenie było kiedyś typowo męskim nawykiem ale przepaść między obiema płciami z tego punktu widzenia wciąż się zmniejsza: mężczyźni palą coraz mniej, a odsetek palaczy rośnie, zwłaszcza w młodym wieku.

We Włoszech jednak pozytywnym wynikiem jest spadek konsumpcji tytoniu: liczba palaczy spadła z 20,9 proc. w 2013 r. do 19,8 proc. w 2016 r.; ponadto w porównaniu z 2011 r. sprzedaż papierosów spadła o 5,7 proc. w 2014 r., co odpowiada prawie dwóm mniej paczkom miesięcznie kupowanych przez każdego palacza; w latach 2015-2016 nastąpił dalszy spadek o 2 proc.

Jednak w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby palących kobiet, o milion więcej w samym 2017 roku, według badania przeprowadzonego przez National Cancer Institute, oraz nastolatków.

Słowo do eksperta

Chirurg Ugo Pastorino z National Cancer Institute wyjaśnia, że ​​rzucenie palenia w dowolnym momencie życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka płuc i wszystkich innych przyczyn o 30-40 procent.

Dlaczego rzucić palenie?

Istnieje wiele dobrych powodów, aby rzucić palenie: każdy może znaleźć w swoim przypadku najbardziej przekonujące powody, aby podjąć właściwą decyzję i ją zachować.

Dla własnego zdrowia

Najważniejszym powodem rzucenia palenia jest z pewnością ochrona zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie papierosów jest w rzeczywistości najważniejszą przyczyną możliwej do uniknięcia śmierci w naszym społeczeństwie: można je przypisać większości przypadków raka płuc, gardła (lub jamy ustnej), a także zwiększa ryzyko raka piersi, pęcherza moczowego, jelit i innych narządów. Substancje rakotwórcze zawarte w oparach tytoniu, w rzeczywistości, poprzez krwioobieg, mogą również dotrzeć do narządów znajdujących się bardzo daleko od dróg oddechowych. Jednym z nich jest okrężnica, co potwierdziła Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC).

Nowotwory gardła i krtani oraz jamy ustnej i dolnych dróg oddechowych powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancjami rakotwórczymi zawartymi w dymie papierosowym. W przypadku przełyku ekspozycja jest mniej bezpośrednia i ciągła, ale ze względu na jego położenie w ciągłości z gardłem można postawić hipotezę, że zwiększone ryzyko raka wśród palaczy zależy również w tym przypadku od bezpośredniego kontaktu z wdychanym materiałem. W obu przypadkach palenie jest często związane z nadużywaniem alkoholu, którego rola jest podejrzewana, ale niepotwierdzona, w przypadku raka trzustki.

Choroba ta jest prawie trzykrotnie częstsza wśród palaczy niż u osób niepalących

chociaż trzustka, w przeciwieństwie do narządów należących do dróg oddechowych lub przylegających, nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z oparami dymu. Przyczyną są prawdopodobnie mutacje DNA, z których część została już zidentyfikowana, co z czasem sprzyja rozwojowi raka. https://www.bib.irb.hr/pregled/projekti/0006631

Z drugiej strony w wielu innych narządach palenie jest szkodliwe nie tylko dla zawartych w nim substancji rakotwórczych, ale także dlatego, że bezpośrednio i poważnie uszkadza naczynia krwionośne, sprzyjając procesom miażdżycy, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. To samo zjawisko może również upośledzać dopływ krwi do kończyn lub do gąbczastych struktur prącia, zwanych corpora cavernosa, których rozszerzenie warunkuje jego wzwód.

W płucach, oprócz sprzyjania powstawaniu guzów, palenie zmienia ruch rzęsek, które utrzymują drogi oddechowe w czystości i sprzyja niszczeniu ścian pęcherzyków płucnych, w których zachodzi wymiana między tlenem a dwutlenkiem węgla. Dlatego jest również najważniejszą przyczyną rozedmy płuc.

Szkody zdrowotne palenia nie ograniczają się zatem do dziedziny onkologii. Palenie sprzyja powstawaniu patologii serca, naczyń krwionośnych i płuc: wszystkich chorób, które oprócz potencjalnego skrócenia życia, pogarszają jego jakość, czasami stwarzając sytuacje poważnej niepełnosprawności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Navigation
Viewed

Ostatnio oglądane

Close

Quickview

Close

Kategorie

Lista polubionych

Close